CZ  |  EN
Historie

Design podle LIP

Design podle LIP


První československé hodinky byly opatřeny strojkem PRIM kalibr 50, jehož konstrukční vzor vycházel z 11 linkového kalibru francouzské firmy LIP R25-3 o výšce 4,4 mm.

Byl vybaven 15 kameny, švýcarským kotvovým krokem a malou vteřinovou ručkou. Frekvence šroubkové setrvačky byla 18 000 kyvů za hodinu. Na tuzemský trh byly hodinky s tímto strojkem poprvé uvedeny v dubnu roku 1958.

Kalibr PRIM 50 byl v následujících letech dále rozvíjen. Kalibr 52 dostal datový věnec, kalibr 55 centrální vteřinovou ručku s jednoduchým nepřímým náhonem. U kalibru 57 byl kombinován datový věnec
s centrální vteřinovou ručkou.

Pouzdra hodinek byla mosazná, buď niklovaná a chromovaná nebo zlacená (zpočátku s 20 mikrony, během dalších let byla tato vrstva díky dokonalejší technologii snižována až na 3 mikrony).

První československé náramkové hodinky byly na číselníku označeny logem SPARTAK. Byly osazeny strojkem PRIM kalibr 50 a vyrobilo se jich přibližně 6.000 kusů. Počínaje rokem 1958 již všechny hodinky vyrobené v Novém Městě nad Metují nesly označení PRIM.

Se strojkem kalibr 50 byly pro československou armádu vyrobeny speciální hodinky s ocelovým pouzdrem, černým číselníkem, svítícími ručkami a s otočnou lunetou. Tento model nazvaný Orlík byl vyráběn
v letech 1966 až 1968.

V roce 1970 byla zahájena výstavba nového závodu, ve kterém firma sídlí dodnes. V té době bylo obvyklé, že oficiální výrobní náplň byla doplněna o výrobu vojenské techniky. S ohledem na charakter výroby firmy ELTON to byly převážně jemnomechanické součásti do rozněcovacích systémů dělostřelecké munice, součásti pro optické zaměřovače tanků atd. Vybudování nového závodu a doplnění technologického zázemí právě o technologie potřebné k vojenské výrobě však přineslo ELTONu značné rozšíření jeho možností.

Výroba strojků PRIM kalibr 50 a jeho návazných modifikací byla ukončena v roce 1971.

Kontaktujte nás

ELTON hodinářská, a.s.

Náchodská 2105

549 01 Nové Město nad Metují

© 2005-2020, ELTON hodinářská, a.s. - České hodinky PRIM

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Potvrzením s použitím souhlasíte. V pořádku Další informace