CZ  |  EN
Historie

Historie

Historie


Historie slavných hodinek PRIM, které se nesmazatelně zapsaly do života milionů lidí, se začala odvíjet rokem 1949, kdy byla v Novém Městě nad Metují slavnostně otevřena pobočka libereckého podniku Chronotechna.

Velmi brzy se továrna začala specializovat na výrobu náramkových hodinek, což bylo v té době unikátní – pouze 8 zemí světa se mohlo pochlubit sériovou výrobou náramkových hodinek. Československo díky hodinkám PRIM patřilo mezi ně.

Odborníci z Nového Města nad Metují se soustředili kromě vývoje nového designu hodinek také na vývoj speciálních mechanických strojků s názvem PRIM kalibr 50, který vycházel ze starší předlohy francouzské společnosti LIP.

Unikátnost tohoto kalibru spočívala v možnosti vyrábět jej sériově. Tomu musely být přizpůsobeny i všechny výrobní stroje. Poprvé
v historii přestalo být Československo závislé na dovozu hodinek ze zahraničí.

První návrh hodinek PRIM spatřil světlo světa roku 1952 a neustále se vyvíjel až do roku 1956, kdy vznikla série prvních československých hodinek. Další dva roky věnovali odborníci čas testování – každá součástka musela vydržet bezproblémový chod minimálně 15 let, hodinky musely být přesné, spolehlivé a odolné.


Stejně jako v současnosti mohou naši zákazníci aktivně zasahovat do výroby svých hodinek PRIM, tak také v dobách jejich vzniku se veřejnost podílela na jejich zrodu. Běžní zaměstnanci z různých odvětví se zapojili do laických testů – jejich úkolem bylo hodinky jeden rok nepřetržitě nosit a zaznamenávat vše, co by mohlo vést ke zlepšení jejich fungování a vzhledu.

Od počátku byly hodinky PRIM unikátní. Důkazem toho je fakt, že je jako exkluzivní dárky obdržela řada politiků a čelních představitelů Československa. Mezi nejvýznamnější majitele hodinek PRIM patří prezident republiky Antonín Zápotocký, který dostal zlaté hodinky se sériovým číslem 4 v den svých 72. narozenin.

Ačkoliv první československé hodinky byly již na světě, jejich název nebyl stále určen. Neoficiální pracovní verze počítala původně
s označením Kotva. Od roku 1954 se začal používat název Spartak podle jména antického hrdiny, který vedl vzpouru otroků proti svým pánům.

Nakonec bylo rozhodnuto, že náramkové hodinky ponesou stejný název jako ostatní výrobky továrny – od roku 1958 proto na zákazníky čekaly v obchodech hodinky s označením PRIM. Mezitím však vzniklo několik tisíc hodinek se jménem Spartak, které jsou dodnes velmi ceněnou sběratelskou raritou.

 • 1946 V Liberci byl založen podnik Chronotechna.

 • 1949 V Novém Městě nad Metují byla otevřena pobočka Chronotechny zaměřující se na výrobu hodinek.

 • 1954 Vyrobeny první československé hodinky s názvem Spartak.

 • 1957 Zahájení sériové výroby hodinek PRIM.

 • 1958 Poprvé si zájemci v Československu mohli koupit hodinky značky PRIM.

 • 1965 Byl vyroben jeden z nejpopulárnějších modelů hodinek
  s názvem Orlík.

 • 1967 Poprvé byly hodinky PRIM prezentovány s pomocí reklamy.

 • 1969 Závod na výrobu náramkových hodinek v Novém Městě nad Metují přejmenován na ELTON.

 • 1982 Zahájení výroby bateriových hodinek PRIM Quartz.

 • 1993 Privatizace závodu ELTON.

 • 2009 V Novém Městě nad Metují byla obnovena kompletní výroba vlastních mechanických strojků.

Kontaktujte nás

ELTON hodinářská, a.s.

Náchodská 2105

549 01 Nové Město nad Metují

© 2005-2020, ELTON hodinářská, a.s. - České hodinky PRIM

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Potvrzením s použitím souhlasíte. V pořádku Další informace