CZ  |  EN
Historie

Prim a elektronika

Prim a elektronika


ELTON samozřejmě pozorně sledoval i nové trendy směřující
k hodinářské elektronice.

Úplně prvním vykročením našich vývojářů směrem k postupné elektronizaci hodinářské produkce byl vlastní vývoj takzvaného ladičkového strojku.

Celkem bylo v roce 1965 vyrobeno deset prototypů ladičkových hodinek, které byly nazvané Elton. Název vznikl jako zkratka slov elektrický tón a v roce 1969 při osamostatnění závodu byl použit i jako název nově vzniklého národního podniku. Strojek měl průměr 28 mm
a frekvenci oscilátoru 360 Hz.

Významným faktem je především zvládnutí technologie výroby těchto hodinek. To se povedlo pouze několika málo firmám na světě a pouze Bulova hodinky s ladičkovým strojkem zavedla do sériové výroby.
V několika následujících letech byl dokončen vývoj hodinek s oscilátorem na bázi křemíkového krystalu.

ELTON zavedl sériovou výrobu strojků s křemíkovým oscilátorem (lidově nazývané „quartzové strojky“) v roce 1982. Byly vyvinuty strojky PRIM kalibr 200, 210 a 220 s průměrem
25,6 mm, všechny s centrální vteřinovou ručkou o výšce 4,8 mm, s datovým kotoučem 5,5 mm. Kalibr 220 měl dvojitý kalendář. Následně byl konstrukčně připraven kalibr 100 o průměru základny 21 mm, ale podobně jako strojek PRIM kalibr 220, nebyl zaveden do sériové výroby. Na vývoji těchto elektronických hodinkových strojků se podílel tým pracovníků ve složení Ing. Josef Havlíček, Josef Žid a Ing. Jiří Prokýšek, vedený hlavním konstruktérem Ing. Jaroslavem Řehořem.

Montáž elektronické části quartzového strojku

Výroba těchto strojků byla ukončena v roce 1990. V následujících letech začal ELTON do svých bateriových hodinek PRIM používat převážně švýcarské strojky vyráběné společností RONDA.

ELTON rovněž vývojově a výrobně zvládl produkci elektromechanických a následně i elektronických strojků pro nástěnné a stolní hodiny. Postupně tak významným způsobem rozšířil výrobu hodinářského zboží.

Kontaktujte nás

ELTON hodinářská, a.s.

Náchodská 2105

549 01 Nové Město nad Metují

© 2005-2020, ELTON hodinářská, a.s. - České hodinky PRIM

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Potvrzením s použitím souhlasíte. V pořádku Další informace