CZ  |  EN
Historie

Samostatný vývoj

Samostatný vývoj


Na základě zkušeností s vývojem a výrobou strojků PRIM kalibr 50 až 57 zahájili pracovníci konstrukčního oddělení ELTONu v roce 1965 vývoj vlastního kalibru, který dostal označení 66.

Jednalo se o strojek s průměrem základny 25 mm, klasickým kotvovým krokem a frekvencí oscilátoru 18 000 kyvů za hodinu. Oproti kalibru PRIM 50 byl počet kamenů zvýšen na 17 a byl zvolen energeticky výhodnější přímý pohon centrální vteřinové ručky. Strojek byl vybaven tlumičem nárazu systému INACABLOC od švýcarské firmy Reno, .s.a. Od roku 1969 byly pak tyto strojky vybaveny tlumičem nárazu KIF, vyráběným v ELTONu na základě licence poskytnuté firmou Parechoc, s.a.

Odvozený kalibr 68 ukazoval navíc datum a byl použit mechanismus s nezávislou korekcí data.

Strojky PRIM kalibr 66 a 68 si u hodinářů získaly velikou oblibu díky své robustnosti, spolehlivosti a snadné opravě.

V následujících letech pokračoval úspěšný vývoj mechanických strojků dámskými hodinkami. První kalibr tohoto druhu – kalibr 70 (51/2×63/4 linek) se ukázal jako příliš malý, a proto i velmi výrobně náročný.

V roce 1971 byl zaveden do výroby poněkud větší strojek s rozměry 63/4×8 linek. Kalibr označený číslem 80 měl frekvenci 21 600 kyvů za hodinu, která byla později použita i pro všechny následující kalibry PRIM.

V polovině sedmdesátých let byl zahájen vývoj nové řady moderních mechanických strojků PRIM. Všechny strojky měly základnu o průměru 25,6 mm, centrální sekundovou ručku s přímým náhonem a frekvenci oscilátoru 21.600 kyvů za hodinu. Základní model nesl označení kalibr 90. Jednalo se o strojek s ručním nátahem a bez ukazatele data. Kalibr 91 byl doplněn o datový ukazatel. Další dva kalibry již byly vybaveny systémem automatického natahování – PRIM kalibr 96, kalibr 97 byl navíc doplněn denním a datovým ukazatelem (tzv. dvojitý datum).

Prototyp hodinek PRIM s kalibrem 97 získal v roce 1979 Zlatou medaili na Mezinárodním veletrhu spotřebního zboží v Brně.
V sériové výrobě se uchytil pouze strojek PRIM kalibr 96. V roce 1992 byly do sériové výroby zařazeny další dva strojky nesoucí označení PRIM kalibr 64 a PRIM kalibr 69. Vznikly kombinaci osvědčených konstrukčních principů staršího modelu kalibr 68 a nově vyvinutého kalibru 96.

Největšího rozmachu hodinářské výroby zaznamenal ELTON v roce 1990. V té době vyrobil 499 tisíc kusů náramkových hodinek, z toho 150 tisíc kusů bateriových, 430 tisíc kusů elektronických nástěnných a stolních hodin vybavených vlastním bateriovým strojkem a 84 tisíc kusů mechanických budíků Golem. V té době zaměstnával 1277 osob ve stálém pracovním poměru.

Hned v následujícím roce se však naplno projevila typická vlastnost většiny tehdejších státních podniků – neschopnost reagovat na změny hospodářské a politické situace vzniklé v důsledku společenských změnu po roce 1989. Dne 27. dubna 1992 byl Fondem národního majetku vložen majetek státního podniku do nově vzniklé akciové společnosti ELTON. V následujícím roce byla zahájena velmi složitá a zdlouhavé restrukturalizace celého podniku, která byla dokončena až v roce 2000. V jejím průběhu se ELTON postupně zbavil všech aktivit, které nebyly potřebné pro udržení hodinářské výroby. V roce 1994 byla ukončena výroba dílů mechanických strojků a následně pokračovala pouze jejich montáž.

Akcionáři a vedení nově vzniklé společnosti ELTON hodinářská, a.s. museli rozhodnout jak dále zajistit existenci hodinářského řemesla v Novém Městě nad Metují. Na základě provedených analýz bylo v roce 2000 rozhodnuto zcela opustit trh levných hodinek s bateriovými strojky a vrátit se zpět k výrazně dražším mechanickým náramkovým hodinkám.

V následujících letech vývojoví pracovníci ELTONu postupně vylepšili původní strojky PRIM kalibr 66, 68 a zejména 96. Postupně byla zahájena výroba vybraných dílů mechanického strojku kalibr 96 a následně byl do výroby zaveden inovovaný strojek PRIM kalibr 96.01. Díky patentované technologii výroby dílů hodinkových pouzder mohla být zahájena malosériová až kusová výroba vysoce kvalitních hodinek z nerezové oceli, 18-ti karátového zlata a platiny o ryzosti až 950/1000.

V průběhu roku 2008 byl zahájen vývoj dvou nových strojků PRIM kalibr 94 s ručním nátahem a kalibr 98 s automatickým nátahem. Oba tyto mechanické strojky byly zavedeny do výroby v roce 2009, v roce ve kterém továrna oslavila 60 let od svého založení.

V roce 2009 společnost ELTON hodinářská, a.s. zahájila rozsáhlou technologickou investici ve výši přesahující 70 mil. Kč, která byla z části spolufinancována z rozvojových fondů Evropské unie. Tato rozsáhlá technologická modernizace umožňuje velice flexibilní výrobu. Až na pár výjimek jsme schopni vyrábět veškeré díly mechanických hodinek přímo v továrně společnosti ELTON hodinářská, a.s. v Novém Městě nad Metují.

Hodinky PRIM z Nového Města nad Metují se řadí mezi několik málo prestižních značek na světě, které dokážou vyrobit mechanické hodinky ve vlastní továrně.

Několik historických fotografií:
 

Vývojová dílna

Vývojová dílna

Dílna dlouhotočných automatů TORNOS

Dílna dlouhotočných automatů TORNOS

Seřizování stroje TORNOS

Seřizování stroje TORNOS


Výroba kotev

Výroba kotev


Montáž podskupin mechanických strojků

Montáž podskupin mechanických strojků

Kontaktujte nás

ELTON hodinářská, a.s.

Náchodská 2105

549 01 Nové Město nad Metují

© 2005-2020, ELTON hodinářská, a.s. - České hodinky PRIM

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Potvrzením s použitím souhlasíte. V pořádku Další informace